Sığacık Kaleiçi

SIGACIK-KALEICI
Sığacık, son yıllarda oldukça popüler bir ilçe haline gelen SEFERİHİSAR’ ın en gözde beldesi desek yanlış olmaz..

Gerçekten de Sakin Şehir Belediyesi bu şirin beldeye olağanüstü değer veriyor ve elinden gelen her türlü projeye destek veriyor.. Zira biliyor ki SIĞACIK, Marmaris ve Bodrum gibi ünlü yerler aşırı kalabalıklaşırken, daha sakin ve rahat – hatta medeni – bir yaşam sürdürmek isteyen insanlar için Seferihisar ve SIĞACIK gibi köşeler çok daha fazla değer ifade edecek kısa zaman sonra.

Belediye, SIGACIK’ ta mevcut dokuyu bozmamak için de azami gayret gösteriyor tabii bu arada.. Her ne kadar bazı önemli eksikleri varsa da halen, süratle en gözde yerlerden biri olma yönünde ilerliyor bu şirin beldemiz..

Bu arada, SIĞACIK’ ın en ünlü özelliklerinden biri de SIĞACIK (Kadınlar) PAZARI’dır. Yörenin kadınları evlerinde el emeğiyle meydana getirdikleri ürünlerini bu pazara getirip satarlar Pazar günleri. Cıvıl cıvıl insan kaynar, kale içi ve çevresi..

ENGLISH

Besides prominent places like Bodrum, Marmaris, Dead Sea, Alanya there are others still unexplored such as SIGACIK , a most peaceful summer holiday resort on the Aegean coast of Turkey. SIGACIK is within the boundaries of SEFERIHISAR town, a CITTASLOW (slow city) as described by the so-calledItalian movement.

It lies on a beautiful bay about 50 kms to the west of Izmir, one of the biggest cities of  Turkey with all modern facilities.  Its shores have been home to many of the peoples who made their home in Asia Minor, bringing their rich array of cultures, and the inhabitants of this region were aptly described by the ancient Egyptians as “the people who live in the heart of the sea”. Today SIGACIK is a most magnificient place to explore for windsurfers. Sıgacık has a beautiful view blue flag sea all along its coast and fresh air.

There are not many restaurants in SIGACIK except for a few at the harbor where you can taste local fish accompanied by traditional Turkish  drink white RAKI or Turkish wine. The best fish restaurant among all is MILOS BALIK (fish) RESTAURANT which you should definitely try – if you love fish. On the other hand you can try ADA DENIZ CAFE for snack food and Turkish specialties – to include tea, coffee certainly – where you will enjoy nice taste and hospitality.

One thing you should not miss is the open market (SIGACIK MARKET) which tales place every Sunday. This is very enjoyable and you can enjoy different tastes and pieces of culture, surely.